Felnőtt tartalom!

Elmúltam 18 éves, belépek Még nem vagyok 18 éves
Ha felnőtt vagy, és szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot.

A belépéssel elfogadod a felnőtt tartalmakat közvetítő blogok megtekintési szabályait is.

A bandita söre
2024. október 12. írta: Árpa Jankó

A bandita söre

belga.jpg

Belgium a világ egyetlen országa, amelynek sörkultúráját az UNESCO az emberiség szellemi kulturális örökségének részeként ismeri el. A belga sörök az elismerést söreik sokszínűségéért, a tradicionálos sörtípusok megőrzéséért, a kiemelkedő kolostori sörfőzés támogatásért kapta. Belgiumot a legegyedibb sörvilággal rendelkező országnak tekinthetjük. Míg más, gazdag sörfőzési hagyományokkal rendelkező országokban az őshonos stílusok kikoptak és a lágerek átvették az uralmat a sörpiac felett a belga sörkultúra továbbra is megőrízte hagyományai és tradicionális sörtípusait.

Ha egy sörturista Belgiumba jár, bizony, ha csak képletesen is, de lubickolhat az elképesztő kínálat, izgalmasnál izgalmasabb söreiben. Azt mindenesetre tanácsoljuk, hogyha Belgiumban jár ne Jupeliert, vagy Stella Artoist igyon, hanem a belga sörkülönlegességek közül válasszon utitársat!

Aki régebb óta olvassa a Sertepertét, ismeri Árpa Jankó vonzódását a hülyenevekhez, így nem csodálkozik, hogy választása a belga sörök közül is egy olyanra esett, ami egy bandita nevét viseli, akárcsak a cseh Gresels – nyilván a tulajdonosok hisznek a betyárromantikában.

Antoine-Joseph Moneuse-t persze többféle jelzővel lehet jellemezni, de a romantika és az érzelgősség igen messze áll tőle. A tizennyolcadik század végén bizonyítottan több mint húsz gyilkosságot és százhatvan rablást követett el az északi országrészben, ahol a bandájával terrorizálta a kastélyokat és kirabolta a postakocsikat. Hogy áldozataiból minél több információt kicsikarjon hogy hol rejtették el aranyaikat, a kandallóban nem egyszer megégette áldozatait.

1797-ben bandája több tagjával együtt elfogták és kilenc hónapi vallatás után, halálra ítélték. Az ítéletet Guillotine-nal hajtottak végre, A kivégzőeszközről (micsoda véletlen) szintén van sör elnevezve: a 8,5% alkoholtartalmú La Guillotine-t a Huyghe Brewery főzi.

A La Moneuse egy erős borostyán színű sör, amelyet a Brasserie de Blaugies főz Dour városában, Belgiumban, az ország francia határához közel. A hírhedt banditásól elnevezett, La Moneuse volt az első sör, amelyet Pierre-Alex Carlier és Marie-Noëlle Pourtois főzött, amikor 1988-ban megnyitották a Brasserie de Blaugies-t.

A Brasserie de Blaugies- ból származó La Moneuse (alkoholtartalom 8,0%) homályos sárga-narancssárga, nagy,  törtfehér fejjel. Erősségének és földes, érlelt minőségének köszönhetően klasszikus „saison" sör. Tartós, félszáraz malátakarakter – üde, de nem elsöprő komlósság, bőséges élesztős, gyümölcsös ízek jellemzik. 

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://serteperte.blog.hu/api/trackback/id/tr9518706664

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása