A ma működő magyar sörgyárak közül a pécsi tekinthet vissza a leghosszabb múltra. Ez önmagában persze semmit nem jelent, hiszen a magyar sörgyárak – borsodi, komáromi, kőbányai, martfűi, nagykanizsai, pécsi, soproni – sorsa a privatizációkor hajszálon múlt. Ki gondolta volna, hogy az első áldozat a legújabb komáromi lesz? Ki jósolta volna meg a nagykanizsai hányattatásait a Bankár Kft-től a bezárásáig? Ki jósolt volna jövőt a martfűinek, amikor a sopronival együtt a Heineken tulajdona lett?
És ugyan ki gondoltan, hogy Magyarország legrégebbi sörfőzdéjét, az 1848-ban alapított pécsit, az 1917-től Pannónia Sörgyárnak nevezetett, amely többek közt átvészelte a két világháborút, a szerb megszállást, a gazdasági világválság éveit és az 1948-as államosítást, az 1993-as privatizációt, 2017-ben a FIDESZ erőszakos nyomulását nem fogja túlélni.
A szocialista évek elmúltával a pécsi sörfőzdét nem valamelyik nagy hatalmú multinacionális sörgyártó, hanem 1993-ban a bécsi Ottakringer vásárolta fel – sokkal rosszabb feltételekkel, mint a többi sörgyárat. (Bár a nagykanizsai történet sem akármi!) A Wenckheim-család mindent megtett, hogy a másfél millió hektoliteres éves forgalmú pécsi sörgyár – a Pécsi Sörfőző Zrt néven futó üzem – megőrizze súlyát a magyar sörpiacon, de az ezer sebből vérző részvénytársaság alulmaradt a küzdelemben.
Stratégia döntésük, hogy olcsó, szar söröket gyártsanak, ideig-óráig elegendőnek bizonyult a túlélésre, bár kihozataluk az egykori másfél millióról háromszázezerre csökkent, úgy tűnt ez elég a csendes vegetálásra, ami gondolták(?), örökké eltarthat, a számottevően csak olcsó sörökre berendezkedett magyar piacon, ahol az utóbbi harminc év legnagyobb izgalmát a Csíki Sör megjelenése váltotta ki. (Nem, nem a Főzdefeszt!)
E sorok írója előbb tett volna a martfűi sörgyár eladására jelentősebb összeget, mint a pécsiére – mert az pontosan látszott már régóta, hogy a magyar sörpiac jelentős átalakulás előtt áll. De Pécs hamarabb esett el és lett áldozata egy politikai szándéknak, mely minden erővel a dohányboltokhoz hasonló változást szeretne a sörpiacon is.
Ennek első lépése, hogy a sörbizniszbe is beszállnak Matolcsy György rokonai. Szemerey Tamás és Szemerey Zoltán befektetési cégeiken keresztül 99 százalékot meghaladó tulajdonrészt szereztek a Pécsi Sörfőzde Zrt.-ben. A tájékoztatás szerint a – mindenhez értő – új tulajdonosok, legfőbb célja a hagyományok megtartása mellett a vállalat és a márka újra pozicionálása és modernizálása: a jelenlegi piaci trendeknek megfelelően szeretnének független kisüzemi sörfőzdét kialakítani. Gyártásban maradnak a már létező tradicionális márkák, de új termékekkel is meg akarnak jelenni. Ezek közül a legjelentősebbek az új gyártási technológiára alapuló gluténmentes-, valamint a tönköly-, és a búzasörök lesznek.
Izgatottan várjuk a fejleményeket!