A japán sörökről
2024. november 04. írta: Árpa Jankó

A japán sörökről

japan.jpeg

Európában nem sokat tudunk Japán sörgyártásáról, annak ellenére, hogy az egyik legnagyobb sörgyártó ország a világon. Amikor 1639-ben III. Tokugawa sógun elzárta az országot a külvilágtól a sörgyártásnak is határt szabott. Persze, mint minden tiltást előbb utóbb ezt is feloldották.

Nem sokkal ezután megszületett az ország első sörgyára. Ezt egy amerika cég, a William Copeland cég alapította 1869-ben, Yokohamában. A serfőzde tulajdonjoga azonban hamarosan japán kézbe került. A sörgyár egy japán mitológiai lény, a félig sárkány, félig ló Kinin nevét vette fel. A Kirin alapítását továbbiak. Így az 1876-ban, Hokkaido szigetén alapított Sapporo.

Az azóta eltelt évtizedek során egy átlagos európai sörfogyasztó nem sok mindent hallott a japán sörfőzésről, de a szigetország vitán felül Ázsia vezető sörnagyhatalma maradt mindaddig, amíg Kína színre nem lépett és rövid idő alatt köröket vert Japánra. Persze ne aggódjunk a Japánokért, vastagon benne vannak a kínai sörbizniszben is.

A japán sörök egy európai számára nem sok izgalmat rejtenek, leginkább az amerikai ízlésvilágot tükrözik, De újabban már ide is elért a sörforradalom szele és egyre több izgalmas sör készül a szigetországban is.  A japán fogyasztás régóta négy nagy társaság (Sapporo, Asahi, Kinin és Suntory) tulajdonában van.

Közülük az Asahi felküzdötte magát a világ  sörgyátói TOP10-ébe és mint aféle klasszikus multinacionális cég, felvásárlásokkal gyarapítja portfólóiját. Európában a Sab-Miller sörfőzdéinek megvételével. A Pilsner Urquell, és több lengyel, szlovák és román főzde – köztük a Dreher megvásárlásával ők lettek Közép-Európa legnagyobb sörgyártói.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://serteperte.blog.hu/api/trackback/id/tr3518723904

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása