Tradition and quality – tradíció és minőség – hívalkodik a Dock sör palástján a felirat. De nemcsak ez az egyetlen nagyképű handabanda a gazdaságos sörök dobozán. Mintha a forgalmazó vagy a gyártó önmagát is arról szeretné meggyőzni, hogy nem silány sörutánzat az, ami többnyire dobozos kiszerelésben, 150 forintos ár alatt, a boltok polcaira kerül.
Garantált Minőség állítja a Goldberger felirata – persze nem a becsődölt textilgyár termékéről, hanem egy kőbányai sörről van szó. A minőséget garantálja, hogy „kiváló nyersanyagok felhasználásával készült” – gyanítjuk, hogy újrahasznosított árpamalátával, visszafogott mennyiségű komlóaromával, és gazdagon adagolt kukoricagrízzel.
A Neuberg Világos Sört kiváló recept alapján főzik, és kóstolás után elmondhatjuk, hogy csak a recept kiváló, mert a sör nemcsak ihatatlan, de büdös is. Ahogy a gazdaságos sörök piacának szinte majd mindegyik terméke.Gyakorlatilag teljesen mindegy, hogy importból, vagy hazai gyártásból származik, 3 avagy 4 százalék alkoholtartalmú, germánosan vagy angolos cseng a termék neve, ezek az olcsó sörök gyakorlatilag az ihatatlan kategóriába tartoznak.
Az ízlésben lehet különbség országonként, társadalmi csoportonként, hogy mi ízlik az függhet a szokásoktól, a kulturális különbségektől, az anyagi helyzettől, de van egy határ, ami alatt már nincs vita, amikor egy élelmiszer már fogyaszthatatlan.
Sajnálom, de számomra ilyenek a gazdaságos sörök, azaz a kategória, mely a kommersz gyakran tízesnek is nevezett sörök – Arany Ászok, Borsodi, Soproni – szintjét sem éri el.
Nem véletlen, hogy egyiken sincs feltüntetve a Balling fok, azaz sör minőségének legfontosabb meghatározója a szárazanyagtartalom, ami nyilván vérlázítóan alacsony, bizonyítva, hogy micsoda silány alapanyagokból készült. Csak az alkoholszázalékról kapunk tájékoztatást, amely azonban semmit nem mond a sör lényegéről!
Happoushu – Japánban így nevezik a többnyire 30-40 százalék árpamalátából és különféle gabonafajtákból főzött pezsgő alkoholos italokat. Javaslom, hogy mi se tekintsük sörnek ezeket az ócska löttyöket, melyekből olcsóságuk okán immár évente több mint kétmillió hektolitert isznak meg a kannás bortól sem idegenkedő honfitársaink!