A hazai sörgyártók szerint a hazai sörfogyasztás két évtizede tartó mélyrepülése a kannás borok elterjedésének, vagyis annak a következménye, hogy az egységnyi mámor megszerzése borból, aromásított ipari szeszekből sörből a legdrágább. Ennek köszönhetően szálltak be az árversenybe, az ihatatlan csatornasöreikkel[1] – megcélozva a legszegényebb és legigénytelenebb fogyasztói réteget.
Aki nem éri be ezekkel a germán sörökkel[2], annak ott vannak a hazai kommersz sörök – Aranyászok, Borsodi, Soproni – vagy válogathat a magyar prémium termékek között – Beck’s, Dreher, Gösser, Heineken, stb. – között. Vagy ha ez sem elég maradnak az importsörök – ezek többsége azonban aranyáron.
Az egyik lehetséges kiút ebből az igénytelenséggel átitatott sörkínálatból a minőségi kézműves sörök minél szélesebb körű elterjedése. A másik pedig az Európai Unió, adta lehetőség, hogy – bár igen költséges az indulás és nem élvezhetjük a hazai sörgyárak kényeztető támogatását – a magánimport.
Hogy ez mennyire sikeres tud lenni, szép példa a Hegedűs Gyula utcai Pivo Cseh Söröző. A tenyérnyi sörbárban a morva Cerna Hora 700 éves sörgyárának teljes kínálatát végigkóstolhatjuk: csapolva a tízes Moravske Sklepni és a Cernahorsky Granat, míg üvegesben a Tas, a Kern, a Pater, a Kamelot, a Kvasar, a Modra Luna, a Velen, az 1530 és a Black Hill. Sőt! Polgár Laci – a Bohemia című lap szerkesztője, a Prágai Sörkalauz szerzője – kedvéért, még Staroprament is csapolnak.
Szerencsés lévén naponta arra vezet az utam – és ha már kocsma, nem kérdés, hogy hol gurítom le aznapi sörömet. Így aztán tapasztalom, hogy igenis jócskán van igényes sörivó kis hazánkban is: nap, mint nap újabb arcokat látok a Pivo-ban, akik hosszabb utazást is megkockáztatnak, hogy aztán elégedetten kortyolgathassák a nagyon finom és igazán barátságos áron mért morvaföldi söröket.
(Fotó: Haulitus Anikó)
[1] Eredetileg a terjesztés módjára utaló kifejezés, ma már minőségjelző: csatornába ezekkel a löttyökkel.
[2] Marketingfogás: minél ócskább a sör, annál szebben, németesebben csengő nevet adjunk neki.