A napokban megjelent egy karácsonyi diszcsomagolású, nyolc üveges Primátor hirdetés. Az erre adott reakciókból kiderült, hogy a többség vélemény szerint a cseh,- vagy szlovák árhoz képest magasabb ár kialakítása kizárólag a kapzsi importőr, vagy a kiskereskedő felelőssége.
Egy kis árkalkuláció következik.
Előbb a díszdobozról, amiből valamilyet szeinte minden cseh sörgyár piacra dob. Nos, ilyen csomag esetében az üveg egy egyutasként van kezelve és a hazai rendszerben nyolcvan forinttal van beleszámítva az árba. Tehát az üveg ára a mai MOHU rendszerben bruttó 80 forinttal emeli a sör árát.
Az európai uniós hulladékgazdálkodási irányelveknek megfelelően 2023 júliusától Magyarországon is egyes termékek körforgásos hulladékkezelésének költségeiért a gyártók, termelők lesznek felelősek. Ezt hívjuk kiterjesztett gyártói felelősségnek (EPR, azaz extended producers responsibility) Ennek köszönhetően az importált cseh sörhöz, még még hozzá kell számolni az epr díjat ami egy üvegre vetítve kb 32 forint.
Aztán persze a díszdoboz sincsen ingyen, és a díszdobozra külön magyar nyelvű tájékoztató kell, meg hát minden üvegre is, és ennek a költsége is súlyosbítja a termék árát, sőt, a díszdobozra, a kupakra meg az első hátsó címkére is van néhány néhány forintnyi EPR.
És akkor a „hab a sörön”! Ami nem más, mint az adók. Rögtön itt van az extrém magas magyar jövedéki adó, ami duplája a csehnek és 2025 januárjától a hazai négyésfél százalékkal még emelkedni is fog. Aztán követketkezik az Európa-csúcstartó husznhét százalékos általános forgalmi adó. És ha ez még nem lenne elég magyarázat, hogy itthon miért drágább a cseh sör, mint Párkányban, akkor lássuk a további sarcokat, az élalmiszerlánc felügyeleti díjat, a kötelező agrárkamarai díjat, az iparűzési adót, társasági adót, és különféle járulékok.
És persze az importőr sem ingyen dolgozik, meg a Lidl sem, és nyilván a szállítás és a raktározás is pénzbe kerül, de az igazi hasznot az adószedő zsebeli be.