Számomra az, hogy a nagy sörgyárak is elkezdtek trendi söröket főzni, nem más, mint hogy rátenyereltek a kézműves sörök világára. Nincsenek kétségeim afelől, hogy azzal, hogy nekiálltak felső-erjedésű sört főzni, a piaci szegmens lerablása a céljuk. Közben persze a „kézműves” sört is lezüllesztették a core lager színvonalára, A kísérlet első lépése sikerült és így kiderült, hogy a zemberek elhiszik, hogy a Dreher, vagy a Soproni valóban „kraftot” főz.
Pedig kurvára nem! Mindössze annyi történt, hogy visszaélve erőfölényükkel és technológia lehetőségeikkel, olyan lebutított söröket dobtak piacra, melyek nagyjából megfelelnek a kategória szabályainak, de csak annyira, hogy azért nagyon sokba ne kerüljön az előállításuk. Így aztán olyan áron tudnak előhozakodni a termékkel, amivel tönkre tudják tenni a kis sörfőzdéket és egyben le tudják aratni a kis főzdék több éves munkájával kiépített piaci szegmens gyümölcseit.
Mert ne legyenek kétségeink, a cél az éledező kis sörfőzdék eltiprása. Ezt egyszer már a kilencvenes években eljátszották. Akkor a nagy sörgyártók kilobbizták a jövedéki szabályok módosítását, mellyel az akkoriban – az egyébként is nehéz körülmények között – működő, több mint háromszáz kisüzem kilencven százalékát sikerült ellehetetleníteni.
Tévedés azt hinni, hogy a „kézművesek” hálásak lehetnek a „nagyoknak” amiért az IPA vagy a pale ale bekerült a köztudatba. Ez az ismertség sajnos csak minimálisan térít meg fogyasztókat az igazi kézműves sörök számára, ugyanis a magyar fogyasztó ahhoz túlságosan árérzékeny. Vagyis ha megkapja „olcsóért” nem lesz annyira finnyás a minőségre.
Épp ezért e sorok írója nem hisz abban, hogy a Dreher vagy a Soproni az „újhullámos” sörei a kis főzdék főzetei iránt számottevő mértékben keltik fel az érdeklődést és meggyőződése, hogy a kisüzemi sörök részesedése soha nem fogja meghaladni a piac három százalékát – ehhez több mint kétszázezer hektolitert kellene főzniük. Ennyit, az újabban ugyancsak kisüzemként elkönyvelt, Pécsi Sörfőzde főz évente – de engedtessék meg, hogy a pécsieket ne tekintsem kisüzemnek.
Fotó: Vincent van Zalinge (https://unsplash.com)