Valamikor a sörhiányos 70-es években, amikor a Söripari Vállalatok trösztje gyáraiban cseh és szlovák sörkülönlegességeket palackoztak, néhány piros útleveles turista már megkóstolhatta az akkori Csehszlovákia új sörét a hurbanovói – ógyallai – Zlatý bažantot.
Rövid idő múltán már nemcsak a közértek pultjain, de a vendéglátásban is fel-felbukkant a márka, és a Szilágyi Erzsébet fasorban még egy elegáns vendéglátóhelyet is elneveztek róla.
A kilencvenes években a Heineken magyarországi gyára, Ógyallától mindössze harminc kilométerre, Komáromban volt. A legkorszerűbb sörgyárban az addig is gyártott Amstel, Talléros és Fregatt sörök mellett 1998-ban kezdték meg a Heineken és a Zlatý bažant hazai főzését.
Mikor a Heineken bekebelezte a Brau Uniont, a komáromi gyárat bezárta és a sörök gyártása Martfűn és Sopronban folytatódott. A Zlatý bažant név 2012-ig tartotta magát: megbízható liszensz márkaként jegyeztük, az egyik legjobb, itthon főzött, nagyüzemi sörként. Sajnos ennek immár vége, immár van eredeti magyar Arany Fácán: egy a Zlatý bažant-nál alacsonyabb árkategóriában, némileg lebutítva piacra dobott sör. A jól hangzó, márkanév mögött azonban sajnos egy gyenge minőségű, híg lötty űz csúfot a Zlatý bažant névből. Kár érte!