Charles Bukowski szerint a másnaposság legjobb gyógyszere a reggeli dugás. Az amerikai irodalom fenegyereke könnyen tehette ezt a kijelentést. Mind az alkoholizálásban, mind a másnaposságban – maga is elismeri – számottevő tapasztalatra tett szert. Az állítás gyenge pontja, hogy az aranyérmes alkoholista író – a dobogón még Hajnóczy Péter és Malcolm Lowry – esti potenciális problémái miatt érzett frusztrációját küzdötte le ily módon.
Túlélési technikáink
A többség viszont tudja, hogy az alkohol – ha jól bánunk vele – a korai öröm legjobb ellenszere, viszont egy fejben tomboló katzenjammerről, akárcsak egy kiadós fogfájásról, képtelenség elterelni a figyelmet és bármi másra koncentrálni. Nem véletlen, mert a fájdalmas másnap szülőanyja a mámor.
„A macskajaj az érem másik oldala, a sötét erő, a bódulat reciprokja” – tudjuk meg Cserna-Szabó András és Darida Benedek könyvéből. A cím – Jaj a legyőzötteknek – is mintha azt sugallná ebben a vetélkedőben a sötét erő győzelme borítékolható.
Ennek ellenére a szerzők – a mámor pártján állva – történelmi kaleidoszkópban próbálják meggyőzni az olvasóikat, hogy a hasogató fejfájás, a gyomorforgató gyötrelem penitencia csupán, és az arra érdemesek felül tudnak kerekedni a macskajajon.
Ehhez segít az ötvenkét recept, a román pacalcsorbától, a szalontüdőig, a savanyú káposztától a kakastöke pörköltig, amelyeket a szerzők tudományos áttekintése köt össze, a világ nagyjainak mámoráról és másnaposságáról. Mi egyéb kötné össze a reggel is részeg Alkibiadeszt, Nerot a véres piást, Apafi Mihályt a nagy tivornyázót, az ópiumevő De Quinceyt vagy Sztálin elvtársat és kommunista szesztestvéreit? Csak a másnaposság tüneteinek alapos ismerete.
A felsoroltakat önkényesen ragadtuk ki a kötet szereplői sorából, hiszen a történetekből nem maradhatnak ki az irodalom hazai – Ady, Krúdy, Weöres – és külföldi – Bulgakov, Hrabal, Jerofejev – nagyjai sem, akik semmilyen áldozattól nem riadtak vissza, hogy megismerjék és az olvasóközönség elé tárják a másnaposság gyötrelmeinek bugyrait.
A macskajaj ellen van persze az evésen kívül más orvosság is: a Quarelin, igaz sokan az Alka-Seltzerre esküsznek. Ezek nélkül a gyorsan ható gyógyszerek nékül, nyilván többen jelentenének beteget vagy lennének képtelenek másnap bármiféle hasznos tevékenységre. Szerencsésebbek azonban másnap sem állnak munkába, mert azért lássuk be, a másnaposságtól látványosan szenvedni, azért némileg úri huncutság. A számukra ott a „kutyaharapást szőrivel” lehetősége. Azaz a gyógysör.
De ez már egy másik történet.